Aktualności




Polska zwiększa ilość płatnych dróg ekspresowych


Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, od przyszłego roku ponad 1400 km dodatkowych tras ekspresowych zostanie objętych systemem poboru płatności dla pojazdów powyżej dopuszczalnej masy całkowitej 3,5t. W zamyśle, nowymi opłatami mają być objęte wszystkie drogi ekspresowe zbudowane od roku 2017, kiedy ostatnio poszerzano listę tras płatnych. Szacuje się, że dzięki tym zmianom do Krajowego Funduszu Drogowego każdego roku będzie wpływać dodatkowy miliard złotych.


Wielu komentatorów nie widzi celowości rozwiązania, twierdząc, że wprowadzenie opłat na drogach ekspresowych zmusi oszczędnych przedsiębiorców i kierowców ciężarówek do eksploatacji mniejszych dróg lub tranzytu przez miasta by uniknąć zwiększania kosztów przewozów.


Po wprowadzeniu wszelkie opłaty uiszczane będą poprzez system pozycjonowania drogowego eToll, który już z końcem września kompletnie wyprze dotychczasowy system viaToll. Również kierowcy samochodów osobowych będą zachęcani do korzystania z niego by zapłacić za przejazd autostradami A4 z Wrocławia do Gliwic oraz A2 z Konina do Strykowa, z których 1 grudnia 2021 znikną tradycyjne budki poboru opłat (poza systemem elektronicznym będzie możliwość opłaty poprzez wykupienie biletu na stacji benzynowej).


Źródła: gazetaprawna.pl, money.pl




Zwrot kosztów przejazdu niemieckimi autostradami

 

Jeśli podróżowałeś niemieckim Autobahnem w ciągu ostatniego roku, może należeć Ci się zwrot części kosztów opłat drogowych!

 

W październiku 2020 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprzeciwił się doliczaniu opłat na Policję Ruchu Drogowego do kosztów ponoszonych przez użytkowników niemieckich autostrad. W związku z tym  Ci, którzy zapłacili wprowadzoną wyższą stawkę są uprawnieni do zwrotu części opłaty za każdy kilometr przemierzony płatną trasą między 28 października 2020, a 30 września 2021.

 

Kwota należnego zwrotu zależy od kategorii wagowej pojazdu:

 

·         7,5t do 12t – 1,5 centa za kilometr,

·         12t do 18t – 0,3 centa za kilometr,

·         powyżej 18t – 0,5 centa za kilometr.

 

Ponieważ wszystkie podróże aż do końca września podlegają temu zwrotowi, władze niemieckie uprzedzają by nie spieszyć się ze składaniem wniosków i zaczekać aż będą dostępne paragony i faktury za cały okres, którego sprawa się tyczy. Dokumentację będzie można złożyć od 1 października 2021 aż do końca roku 2023 formularzem dostępnym na stronie niemieckiego Federalnego Urzędu ds. Transportu (Bundesamt für Güterverkehr, www.bag.bund.de).

 

Źródła: toll-collect.de




Sonia Szymanek broni tytułu Vice Mistrzyni Polski! 

W dniach 26-29.09.2021 w Parzęczewie pod Łodzią na strzelnicy Shooting Academy odbyły się Mistrzostwa Polski w pistolecie IPSC. Zawody składały się z 18 trudnych technicznie torów strzeleckich i łącznie 320 strzałów. W zawodach brało udział ponad 200 strzelców z Polski i świata. Sonia Szymanek obroniła tytuł Vice Mistrzyni Polski w kategorii Standard Lady oraz zajęła 27 miejsce na 69 startujących w Standard Overall. Serdecznie gratulujemy!






Gdzie najłatwiej zdobyć prawo jazdy?


Każdy kierowca rozpoczyna swoją przygodę na drodze od egzaminu na prawo jazdy. Mimo iż większość z nas przyzwyczajona jest do standaryzowanych testów teoretycznych i praktycznych, niektóre kraje są dość hojne w rozdawaniu swoim obywatelom tych dokumentów. Oto kilka z najłatwiejszych ścieżek, którymi można otrzymać prawko.


Indie


Egzamin oferowany nowym kierowcom w Indiach nie mógłby być prostszy. Zaczynając od ustnego egzaminu teoretycznego, w którym nie jest wymogiem znanie odpowiedzi na pytania i kończącego się testem praktycznym, w którym należy wykazać się umiejętnością jazdy prosto, skrętu w lewo i zatrzymania się po około 50 metrach. Dopiero przez niedawną zmianę prawa, od 2013 roku, egzaminator musi przebywać w samochodzie w trakcie testu! Jeśli jednak kandydat nie czuje się na siłach podjąć to wyzwanie, czarny rynek zagranicznych praw jazdy (które są ważne na całym terytorium Indii) kwitnie – według Top Gear, takie prawko można nabyć już za około 1000 Rupii indyjskich (50 złotych).


Egipt


Egipski test na prawo jazdy był kiedyś równie łatwy. Wymagał od kierowcy by ten przejechał do przodu około 6 metrów i później wycofał. Nowe, zaostrzone przepisy zakładają poprawną odpowiedź na 8 z 10 pytań, przejechanie krótkiego S-kształtnego toru do przodu i na wstecznym, jak również poprawne parkowanie.


Kolumbia


Kandydaci zdający test na prawo jazdy w Kolumbii robią to w znajomym dla nich otoczeniu – w szkole jazdy, którą sobie sami wybrali. Ich własny nauczyciel daje i sprawdza im krótki test pisemny, bez limitu czasu na odpowiedź, po czym następuje część praktyczna, na placu manewrowym danej szkoły. Umiejętności prowadzenia samochodu oceniane są w skali od 1 do 10, w której nawet 5 jest wynikiem pozytywnym!


Meksyk


Mimo iż wymogi dotyczące uzyskania prawa jazdy różnią się między meksykańskimi stanami, dystrykt federalny Estado de México zdecydowanie zdobywa nagrodę najłatwiejszego testu na prawo jazdy – bo nie ma go wcale! Wystarczy pójść do urzędu, mieć ze sobą dokument potwierdzający wiek (prawo jazdy dla nieletnich można dostać już po skończeniu 15 lat), uiścić odpowiednią opłatę i już, prawko zdobyte w ciągu 20 minut!


Dziękujemy za przeczytanie tego krótkiego artykułu. W Acropolu dbamy o to by nasi kierowcy posiadali najwyższy poziom umiejętności i doświadczenia w prowadzeniu pojazdów, dlatego zawsze możesz liczyć na najlepszą możliwą obsługę dla wszystkich Twoich potrzeb transportowych!


Źródła: bbc.com, insurethebox.com, collingwood.co.uk, tyreland.ie, bigboytoyz.com, carsales.com.au, idaoffice.org



Wspieramy sportowców!

Sonia Szymanek to utytułowana zawodniczka w strzelectwie sportowym. Już od najmłodszych lat rozwijała swoje umiejętność w tej dyscyplinie, a efektem ciężkiej pracy było zdobycie: srebrnego i dwóch brązowych medali na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w latach 2013-2015 w konkurencji Pistolet Pneumatyczny (40 strzałów). Przez 6 lat występowała w Kadrze Narodowej Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego a w 2020 roku zdobyła 2 miejsce na Extreme Polish Open 2020 w klasie Standard Lady. Obecnie strzelectwo statyczne zamieniła na dynamiczne i od 5 lat nie schodzi z podium na Mistrzostwach Polski w pistolecie IPSC w klasie Standard Lady. Oprócz brania udziału w zawodach, Sonia pracuje również jako instruktor strzelectwa i dzieli się swoją pasją, doświadczeniem i umiejętnościami z innymi. Kibicujemy jej z całych sił i życzymy wielu sukcesów! 





Relacja z firmowego turnieju

— 09.07.21 


Relacja z otwarcia chillroom'u

— 22.06.21 


Zaufali nam