Aktualności

Sportowe wyzwania i szczytne cele!
—01.04.22—


Już w najbliższą sobotę spotkają się te dwa światy, w które Acropol uwielbia się angażować! W kaliskiej restauracji Aljo odbędzie się kolejna edycja gali Biznes Boxing Polska, podczas której zawodnicy walczą na ringu by zebrać pieniądze na szczytne cele. Życząc wszystkim zawodnikom zapału do walki, nie ukrywamy, że najbardziej kibicujemy wspieranemu przez Acropol koledze Pawłowi Gąsiorowi i życzymy mu zwycięstwa w jego starciu przeciwko żużlowcowi Michałowi Pawlakowi.


W trakcie tego eventu odbędą się również licytacje i zbiórki na rzecz Fundacji Klucz i Ukrainy!


Licytacja autobusu dla Fundacji WOŚP
—13.01.22—


Zapraszamy do licytacji autobusu VOLVO 7000 o numerze bocznym 7004:


Pojazd pierwszy raz był rejestrowany 19 grudnia 2003 roku. Autobus VOLVO 7000 był jednym z pierwszych seryjnych niskopodłogowych autobusów we Wrocławiu, posiada klimatyzację w kabinie kierowcy, system informacji Pixel, rozsuwane szyby i 6 miejsc dostępnych bezpośrednio z niskiej podłogi. Fotele są firmy Ster, skrzynia biegów jest produkcji firmy ZF. Pojazd w pełni sprawny, z aktualnym przeglądem technicznym, wylicytowanym podczas 29 Finału WOŚP od MPK Wrocław. Autobus został przekazany przez firmę ACROPOL Jastrzębski Orzechowska Spółka Jawna z Kalisza.Szlachetna Paczka
—13.12.21—


Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas ciepła i radości, który wielu z nas spędzi z najbliższymi. Nasi wspaniali pracownicy postanowili podzielić się tą magią Świąt i pod przewodnictwem Dawida Bartnickiego już po raz trzeci zorganizowali zbiórkę by wesprzeć lokalną rodzinę w potrzebie w ramach akcji Szlachetna Paczka. Wielkie brawa i podziękowania dla wszystkich, którzy zdecydowali się przyłączyć do zbiórki sprawiając radość potrzebującym i jednocząc się wokół pięknej idei.

 Nowe znaki drogowe
—2.12.21—


Od 2 grudnia 2021 kierowcy jeżdżący po polskich drogach mogą napotkać nowe typy znaków drogowych. Rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 października 2021 wchodzi w życie wprowadzając łącznie 6 nowych oznaczeń. Pierwsze trzy to nowe znaki informacyjne wskazujące punkty ładowania pojazdów elektrycznych:  • D-23b – Stacja paliwowa z punktem ładowania pojazdów elektrycznych,
  • D-23c – Punkt ładowania pojazdów elektrycznych,
  • D-34b – Zbiorcza tablica informacyjna z miniaturą znaku D-23b.

W dolnej części znaku może również zostać umieszczony napis, który informuje o możliwości uzupełnienia innych rodzajów paliw alternatywnych; dopuszczane skróty to ''LPG'' dla gazu płynnego, ''CNG'' dla sprężonego gazu ziemnego, ''LNG'' dla skroplonego gazu ziemnego i ''wodór (H2)'' dla wodoru do napędu pojazdów.


Dodatkowo, wprowadza się trzy znaki uzupełniające, które informują o zbliżaniu się do początku pasa prowadzącego do wyjazdu z drogi ekspresowej:
  • F-14d – tablica wskaźnikowa na drodze ekspresowej umieszczana w odległości 300 m przed pasem wyłączania,
  • F-14e – tablica wskaźnikowa na drodze ekspresowej umieszczana w odległości 200 m przed pasem wyłączania,
  • F-14f – tablica wskaźnikowa na drodze ekspresowej umieszczana w odległości 100 m przed pasem wyłączania.

Źródło: Rozporządzenie z dnia 12 października 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych WConnecta 2021
—12.11.21—


W ostatni piątek mieliśmy przyjemność spotkać się z niektórymi z naszych najbliższych partnerów podczas eventu WConnecta 2021 w Barcelonie! Jako że zeszłoroczne spotkanie organizowane przez grupę Alpega zostało odwołane, nasz zespół był pełen zapału by odnowić nasze wieloletnie więzi biznesowe, jak również by poznać nowych potencjalnych współpracowników. Cały dzień wypełniony był speed networkingiem oraz wcześniej zaplanowanymi dłuższymi spotkaniami pozwalającymi na swobodny przepływ informacji i wzajemny rozwój. Zawsze wierzyliśmy, że współpraca jest kluczowym atutem dla efektywności w sektorze transportowym, więc nie krępuj się znaleźć Acropol na nadchodzących eventach i zamienić z nami parę słów!
 Targi logistyczne TransLogistica
—5.11.21—


Dziś ostatni dzień targów logistycznych TransLogistica w Warszawie- Acropolu oczywiście nie mogło tam zabraknąć! Ten event stanowi okazję by eksperci z każdego sektora dziedziny transportu drogowego dzielili się wiedzą i doświadczeniem by móc zawsze zapewnić najwyższą jakość pełnionych usług, w tych jakże trudnych dla naszego przemysłu czasach. W tym roku ponad 180 firm wystawców wzięło udział w imprezie; firmy zajmujące się transportem, logistyką i spedycją, jak również producenci, dystrybutorzy dóbr wszelkiego rodzaju spotykają się tam by zacieśniać więzi biznesowe i nawiązywać nowe partnerstwa pozwalające na ciągłe usprawnianie łańcuchów dostaw i unowocześnianie systemów zarządzania transportem. 


Prowadzona w ramach targów konferencja Spotkania Transportowe pozwala branżowym ekspertom na organizację spotkań szkoleniowych. Ich tematyka, dobrana tak by jak najlepiej odzwierciedlała aktualne problemy sektora transportu, w tej edycji obejmowała między innymi: wyzwania związane z wprowadzeniem Pakietu Mobilności, zmieniające się metody wnoszenia opłat drogowych, jak również nowoczesne metody rozliczania czasu pracy kierowców.


Acropol, wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów i zapewniając najwyższe w branży standardy jakości, zawsze uczestniczy w tym i podobnych wydarzeniach. Dzięki temu, zarówno osoby, które powierzają nam swoje ładunki, jak i nasi przewoźnicy zawsze uzyskują najwyższy poziom satysfakcji!

 Obowiązek używania opon zimowych we Francji
—29.10.21—


Zgodnie z nowo wprowadzonym we Francji przepisem, w 48 francuskich departamentach od przyszłego tygodnia wprowadzony zostaje w sezonie zimowym obowiązek jazdy w oponach zimowych lub z założonymi łańcuchami na koła. Od pierwszego listopada do trzydziestego pierwszego marca każdego roku w wyznaczonych górskich rejonach kraju nakaz będzie obowiązywał wszystkie pojazdy (również te poniżej DMC 3,5t).


W aktualnym sezonie rząd francuski zapowiada, że nie będzie udzielał kar finansowych za brak odpowiedniego wyposażenia pojazdu i będzie akceptował opony całoroczne jako akceptowalny substytut. Od 1 listopada 2024 jednak, pojawią się mandaty karne i nie będzie też już można w zastępstwie używać opon całorocznych.


Wprowadzone zostają nowe oznaczenia dróg na których obowiązywał będzie nakaz (widoczne poniżej), a pełną listę stref objętych nowym przepisem można znaleźć na interaktywnej mapie na: kliknij tutaj.


Źródła: gouvernement.fr, fr.euronews.com

Logistics Summit 2021
—14.10.21—


Logistyka i transport to dziedziny, w których nowoczesne technologie z roku na rok pozwalają na dynamiczny rozwój standardów i procedur. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów i przewoźników, Acropol wziął udział w tegorocznej edycji konferencji Logistics Summit w Berlinie. Dwa dni intensywnych paneli z udziałem największych ekspertów, seminariów poświęconych najważniejszym aspektom współczesnego transportu międzynarodowego oraz warsztatów pokazujących realne metody wdrażania innowacji cyfrowych były idealną okazją do prowadzenia rozmów i zdobywania wiedzy od europejskich liderów branży, jak również pogłębienia więzi między nami i klientami, którzy od lat decydują się nam ufać. To, między innymi, dzięki uczestnictwu w takich wydarzeniach utrzymujemy się w czołówce zadowolenia klientów i zapewniamy obsługę na światowym poziomie!Polska zwiększa ilość płatnych dróg ekspresowych
— 17.09.21 —


Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, od przyszłego roku ponad 1400 km dodatkowych tras ekspresowych zostanie objętych systemem poboru płatności dla pojazdów powyżej dopuszczalnej masy całkowitej 3,5t. W zamyśle, nowymi opłatami mają być objęte wszystkie drogi ekspresowe zbudowane od roku 2017, kiedy ostatnio poszerzano listę tras płatnych. Szacuje się, że dzięki tym zmianom do Krajowego Funduszu Drogowego każdego roku będzie wpływać dodatkowy miliard złotych.

Wielu komentatorów nie widzi celowości rozwiązania, twierdząc, że wprowadzenie opłat na drogach ekspresowych zmusi oszczędnych przedsiębiorców i kierowców ciężarówek do eksploatacji mniejszych dróg lub tranzytu przez miasta by uniknąć zwiększania kosztów przewozów.

Po wprowadzeniu wszelkie opłaty uiszczane będą poprzez system pozycjonowania drogowego eToll, który już z końcem września kompletnie wyprze dotychczasowy system viaToll. Również kierowcy samochodów osobowych będą zachęcani do korzystania z niego by zapłacić za przejazd autostradami A4 z Wrocławia do Gliwic oraz A2 z Konina do Strykowa, z których 1 grudnia 2021 znikną tradycyjne budki poboru opłat (poza systemem elektronicznym będzie możliwość opłaty poprzez wykupienie biletu na stacji benzynowej)

Zródła: gazetaprawna.pl, money.plZwrot kosztów przejazdu niemieckimi autostradami
— 9.09.21 —


Jeśli podróżowałeś niemieckim Autobahnem w ciągu ostatniego roku, może należeć Ci się zwrot części kosztów opłat drogowych!

W październiku 2020 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprzeciwił się doliczaniu opłat na Policję Ruchu Drogowego do kosztów ponoszonych przez użytkowników niemieckich autostrad. W związku z tym  Ci, którzy zapłacili wprowadzoną wyższą stawkę są uprawnieni do zwrotu części opłaty za każdy kilometr przemierzony płatną trasą między 28 października 2020, a 30 września 2021. Kwota należnego zwrotu zależy od kategorii wagowej pojazdu:

  • 7,5t do 12t – 1,5 centa za kilometr,
  • 12t do 18t – 0,3 centa za kilometr,
  • powyżej 18t – 0,5 centa za kilometr.

Ponieważ wszystkie podróże aż do końca września podlegają temu zwrotowi, władze niemieckie uprzedzają by nie spieszyć się ze składaniem wniosków i zaczekać aż będą dostępne paragony i faktury za cały okres, którego sprawa się tyczy. Dokumentację będzie można złożyć od 1 października 2021 aż do końca roku 2023 formularzem dostępnym na stronie niemieckiego Federalnego Urzędu ds. Transportu (Bundesamt für Güterverkehr, www.bag.bund.de).Sonia Szymanek broni tytułu Vice Mistrzyni Polski!
— 3.09.21 —


W dniach 26-29.08.2021 w Parzęczewie pod Łodzią na strzelnicy Shooting Academy odbyły się Mistrzostwa Polski w pistolecie IPSC. Zawody składały się z 18 trudnych technicznie torów strzeleckich i łącznie 320 strzałów. W zawodach brało udział ponad 200 strzelców z Polski i świata. Sonia Szymanek obroniła tytuł Vice Mistrzyni Polski w kategorii Standard Lady oraz zajęła 27 miejsce na 69 startujących w Standard Overall. Serdecznie gratulujemy!

Gdzie najłatwiej zdobyć prawo jazdy?

— 26.08.21 


Każdy kierowca rozpoczyna swoją przygodę na drodze od egzaminu na prawo jazdy. Mimo iż większość z nas przyzwyczajona jest do standaryzowanych testów teoretycznych i praktycznych, niektóre kraje są dość hojne w rozdawaniu swoim obywatelom tych dokumentów. Oto kilka z najłatwiejszych ścieżek, którymi można otrzymać prawko.


Indie


Egzamin oferowany nowym kierowcom w Indiach nie mógłby być prostszy. Zaczynając od ustnego egzaminu teoretycznego, w którym nie jest wymogiem znanie odpowiedzi na pytania i kończącego się testem praktycznym, w którym należy wykazać się umiejętnością jazdy prosto, skrętu w lewo i zatrzymania się po około 50 metrach. Dopiero przez niedawną zmianę prawa, od 2013 roku, egzaminator musi przebywać w samochodzie w trakcie testu! Jeśli jednak kandydat nie czuje się na siłach podjąć to wyzwanie, czarny rynek zagranicznych praw jazdy (które są ważne na całym terytorium Indii) kwitnie – według Top Gear, takie prawko można nabyć już za około 1000 Rupii indyjskich (50 złotych).


Egipt


Egipski test na prawo jazdy był kiedyś równie łatwy. Wymagał od kierowcy by ten przejechał do przodu około 6 metrów i później wycofał. Nowe, zaostrzone przepisy zakładają poprawną odpowiedź na 8 z 10 pytań, przejechanie krótkiego S-kształtnego toru do przodu i na wstecznym, jak również poprawne parkowanie.


Kolumbia


Kandydaci zdający test na prawo jazdy w Kolumbii robią to w znajomym dla nich otoczeniu – w szkole jazdy, którą sobie sami wybrali. Ich własny nauczyciel daje i sprawdza im krótki test pisemny, bez limitu czasu na odpowiedź, po czym następuje część praktyczna, na placu manewrowym danej szkoły. Umiejętności prowadzenia samochodu oceniane są w skali od 1 do 10, w której nawet 5 jest wynikiem pozytywnym!


Meksyk


Mimo iż wymogi dotyczące uzyskania prawa jazdy różnią się między meksykańskimi stanami, dystrykt federalny Estado de México zdecydowanie zdobywa nagrodę najłatwiejszego testu na prawo jazdy – bo nie ma go wcale! Wystarczy pójść do urzędu, mieć ze sobą dokument potwierdzający wiek (prawo jazdy dla nieletnich można dostać już po skończeniu 15 lat), uiścić odpowiednią opłatę i już, prawko zdobyte w ciągu 20 minut!


Dziękujemy za przeczytanie tego krótkiego artykułu. W Acropolu dbamy o to by nasi kierowcy posiadali najwyższy poziom umiejętności i doświadczenia w prowadzeniu pojazdów, dlatego zawsze możesz liczyć na najlepszą możliwą obsługę dla wszystkich Twoich potrzeb transportowych!


Źródła: bbc.com, insurethebox.com, collingwood.co.uk, tyreland.ie, bigboytoyz.com, carsales.com.au, idaoffice.orgWspieramy sportowców!

— 09.07.21 —


Sonia Szymanek to utytułowana zawodniczka w strzelectwie sportowym. Już od najmłodszych lat rozwijała swoje umiejętność w tej dyscyplinie, a efektem ciężkiej pracy było zdobycie: srebrnego i dwóch brązowych medali na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w latach 2013-2015 w konkurencji Pistolet Pneumatyczny (40 strzałów). Przez 6 lat występowała w Kadrze Narodowej Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego a w 2020 roku zdobyła 2 miejsce na Extreme Polish Open 2020 w klasie Standard Lady. Obecnie strzelectwo statyczne zamieniła na dynamiczne i od 5 lat nie schodzi z podium na Mistrzostwach Polski w pistolecie IPSC w klasie Standard Lady. Oprócz brania udziału w zawodach, Sonia pracuje również jako instruktor strzelectwa i dzieli się swoją pasją, doświadczeniem i umiejętnościami z innymi. Kibicujemy jej z całych sił i życzymy wielu sukcesów! 

Relacja z firmowego turnieju

— 09.07.21 


Relacja z otwarcia chillroom'u

— 22.06.21 


Zaufali nam